Kurallar

ORGANİZASYONUN TEMEL YAPISI

Gazoz Ligi tamamen amatör oyunculara yönelik bir futbol organizasyonudur.  Ligin yönetimi her takımın kaptanlarından oluşan “Kaptanlar Grubu”dur. Bu grubun haricinde ligin her türlü idari, teknik, mali ve operasyonel işlerinin yürütülmesi için seçilmiş ve Kaptanlar Grubuna karşı sorumlu, 7 kişiden oluşan “Yürütücü Kurul” vardır.

Gazoz Ligi resmi yayın organları; web sitesi, facebook, twitter, instagram ve youtube hesaplarıdır.

TAKIM KİMLİKLERİ

Bu ligde oynayan tüm takımların kendi içinde bir anlam taşıması gerekir. Gazoz ligin de her takımın bir “konsepti” bir “bağlamı” olmalıdır. Bu konuda Lig “seçkinci” değildir; ancak “seçicidir”.

Takım konseptinin Gazoz Ligi Manifestosu ilkelerine uygun olması beklenir. Lige katılacak takımlar bu kriterlere göre seçilmiştir. Bu yüzden transferlerde bu kriter gözetilecektir. Takımdaki oyuncuların çoğunluğun o kimliğe uygun olması şarttır. Bu konuda son söz lig yöneten kaptanlar grubuna aittir.

Her takım lige başlamadan önce Gazoz Ligi Manifestosunu okumuş ve kabul etmiş sayılır.

OYUNCU NİTELİKLERİ

Gazoz Ligi tamamen amatör oyunculara yönelik bir futbol organizasyonudur ve profesyonel ya da amatör aktif futbolcu lisansına sahip kişiler ligde oynayamaz. Aktif futbolcu lisansına sahip oyuncuların Gazoz Ligi’nde oynamalarına müsaade edilemez.

Gazoz Ligi maçlarında önceden belirlenmiş kadro dışında oyuncu oynatmak yasaktır.

Takım kadrolarında yer alan oyuncuların Play-off maçlarında oynayabilmesi için normal sezonda en az 8 maç kadrosunda yer alması gerekmektedir. Normal sezonda 8 maçın altında oynayan oyuncular play-off müsabakalarında oynayamaz. (Uzun süreli sakatlığı yürütücü kurula bildirilmiş oyuncular ve kaleciler bu kuralın dışında tutulmuştur). Devre arasında transfer edilen oyuncular için en az 5 maç oynama zorunluluğu vardır.

TAKIMLAR

Takımlar, sezon başında en az 18 en fazla 40 oyuncudan oluşacak şekilde oluşturulurlar. Gazoz Ligi’ne katılacak takımlar, başvurularını belirtilen süreye kadar, kaptanları ve oyuncuları seçilmiş biçimde yapmak durumundadırlar. Her takım kendisinin; diğer takımlardan ayırt edilmesini sağlayacak şekilde renklendirilmiş, tasarlanmış ve numaralandırılmış forma giymeye mecburdur.

–         Kaptanlık

Her takım, takım kaptanını, 2. kaptanını ve 3. kaptanını seçmek zorundadır. Takımın kaptanları arasındaki hiyerarşik durumu Gazoz Ligini ilgilendirmez. Takım kaptanı, ligle ilgili kuralları, başlıkları, haberleri takip eden ve değişiklikleri takım arkadaşlarına bildirmekle yükümlü olan kişidir. Takım kaptanı, ayrıca lige katılım ücretlerini ve maç başına ücretleri toplamak ve yetkililere teslim etmekle yükümlüdür. Takım kaptanının sorumluluğu sadece saha dışında değildir, saha içerisinde de sorumluluk taşır. Olası anlaşmazlıkların çözümünde, yatıştırıcı ve uzlaşmacı bir rol oynamak takım kaptanının asli görevidir. Eğer bir takım, kaptanları arasında bir değişiklik yapıyorsa, bunu lig yönetimine bildirmelidir. Değişikliğin bildirilmemesi durumunda, sezon başında lig yönetimine bildirilen kaptanlar görevlerine devam eder.

–         Forma

Her takımın maçlara kendini diğer takımlardan ayıran, arkasında numarası ve ismi bulunan formalar ile çıkması zorunludur.

Gazoz ligi her türlü tektipleştirmeye karşı olmasına rağmen maç gözlemlerinin rahat yapılabilmesi ve istatistiklerinin doğru tutulabilmesi için bir takımın tüm oyuncuları tek tip ve önceden numaraları bildirilmiş formayla sahaya çıkmak zorundadır.

Kaleciler kendi takım forması ve rakip takımın formasıyla karışmayacak bir forma giymek zorundadır.

–         Sezon içi oyuncu transferi

Her takımın, yönetim tarafından yapılan toplantılarda belirlenen tarihler arasındaki transfer yapma hakkı vardır.  Lakin Gazoz Liginde sezon oynanırken transfer yapılamaz. Transferler sezon öncesi ya da devre arasında yapılabilir. 2018-2019 sezonunda devre arası transferi 18 Aralık 2018’de başlayacak ve 9 Ocak 2019 günü sona erecektir. 9 Ocak 2019′ a kadar kadrosunu güncellemeyen takımlar sene başında verdikleri kadro ile lige devam edeceklerdir. Devre arası transferinde en fazla 4 oyuncu transfer edilebilir. Takımlar yeni transferini kadroya eklerken 40 oyuncuyu geçemeyeceklerdir.

Sezon içerisinde Transferler, transfer edilen oyuncu ve transfer eden kaptan tarafından bildirilmesi halinde geçerlilik kazanır. Transfer edilen her yeni oyuncuya ilk önce Gazoz Ligi manifestosunu okutmak zorunluluktur.

MAÇLAR

–         Genel Düzen

Bir takım 10 oyuncu 1 kaleci olmak üzere 11 kişiden oluşur. Takımlar en fazla 7 yedeği kenarda bekletebilir. Ekiplerin maç boyunca istediği kadar değişikliği yapma hakkı vardır. Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bu hakkın suistimal edilmesi halinde hakem gerekli tedbirleri alır, gerekirse değişikliğe izin vermez.

Her iki takımın da oyuncu sayısı 9 veya 9’dan fazlaysa maç başlar.

Bir takımın oyuncu sayısı 9’dan az ise 5 dk beklenir, 5 dk sonunda takımın oyuncu sayısı 9 veya 9’dan fazla değilse durumun akıbetine dair karar lig yönetimi tarafından alınır.

Maçlar 60 dakika üzerinden oynanır. Maç saatinin başında 5 dakika ısınma süresi devre arasında ise 5 dakika dinlenme süresi bulunur.

Aynı forma rengine sahip takımlardan herhangi biri ligde daha uzun süredir bulunmaktaysa diğer takım yelek giymek zorundadır, eğer her iki takım da aynı zamandır lige dahil ise yazı tura atışı sonucu yeleği hangi takımın giyeceği belirlenir.

Gazoz Ligi’ndeki maçlar lig yönetimi  tarafından sezon başında belirlenen toplarla oynanır. Takımlar kendileri maç topu getirebilir. Hakemin onay vermesi durumunda bu toplam maç yapılabilir.

–         Oyun Kurallarının uygulanması

Centilmenliğin ön planda olduğu FIFA futbol oyun kuralları geçerlidir.

Oyun içi sakatlıklar

Bir oyuncunun maç sırasında sakatlanması halinde hakem sağlık görevlisini oyuna davet eder, sakatlık ilk müdahaleyle geçirilemeyecek durumdaysa oyuncu saha dışına alınır ve maç devam eder. Kanaması olan oyuncu saha dışına çıkmalıdır, gerekli müdahale yapıldıktan sonra oyuna dahil olabilir.

–         Saha ve hava durumu

Lig yönetimi sahadaki fiziksel bozukluklardan veya oyun oynamaya uygun olmayan hava şartlardan dolayı maçları erteleme/iptal etme hakkını saklı tutar.

–         Hükmen Yenilgi

Bir takım maça çıkmaması, maç sırasında sahada 6 veya daha az oyuncuya sahip olması, oyuncu standartlarında belirtilmiş standartlar dışında bir oyuncu oynatması halinde hükmen yenilmiş sayılır. Maç içerisinde yaşanan disiplinsiz olaylar sonucunda disiplin kurulu bir takımı hükmen yenik ilan etme hakkına sahiptir.

HAKEM

Gazoz Ligi maçlarını biri orta ve ikisi yan olmak üzere 3 hakem yönetir. Hakem atamalarını Gazoz Ligi Yürütücü Kurulu yapar. Hakeme maç içerisinde çirkin sözler etmek her şeyden önce bu güzide organizasyonun tavrına, çizgisine yakışmaz. Hakemin sahadaki yetkileri profesyonel ve amatör liglerdeki hakemlerle aynıdır. Hakem her maç hakkında bir rapor tutar ve bunu organizasyon komitesine iletir.

Maç içinde hakeme karşı art niyetli her türlü fiziksel temasta bulunan oyuncu ömür boyu ligden ihraç edilir. Hakeme sözlü müdahale ve hakaret halinde yürütücü kurul oyuncuyu ihraç etme hakkını saklı tutar.

Lig yetkililerine karşı yapılan her türlü fiziksel ve sözlü müdahale halinde yürütücü kurul oyuncuları veya takımı cezalandırma/ihraç etme hakkını saklı tutar.

GÖZLEMCİ

Gazoz Liginde sezon başında çekilen kura ile her maç haftası bir takım Gözlemci takım olarak görevlendirilmiştir. En az 3 kişinin gözlemci/görevli olarak sahada bulunması önerilmektedir. Yıl içerisinde iki kere tekrarlanacak bu kurala uymayan takımla ilgili her türlü yaptırım uygulama hakkı yürütücü kuruldadır.

Gözlemci takımın görevleri:

1. Maçlardaki gol, asist, kart gibi istatistiklerin tutulması

2. Müsabaka bitiminde “maçın oyuncusu” seçilen futbolcu ile mini video röportaj yapılması

3. Haftanın müsabakaları tamamlandıktan sonra (durumuna göre sahada ya da gözlemci takımın inisiyatifine göre başka bir yerde) haftanın değerlendirmesinin yapılması (Ortalama 5-10 dk’lık video çekimi)

4. Her maçın gözlemci sıfatı ile izlenmesi: Gözlemci takımdan gelenler o hafta oynanan maçlar ile ilgili izlenimlerini, yorumlarını maç raporu şeklinde en geç Pazar akşamı kaptanlar mail grubu ile paylaşacaklardır. Ayrıca izledikleri maçlarda haftanın karması ve oyuncusun belirleyeceklerdir. Bu uygulama ile ilgili gerekirse formlar gazoz ligi yürütücü kurulu tarafından hazırlanacaktır.

5- Gözlemci takım ayrıca maç yapan takımların oda, su, malzeme gibi ihtiyaçlarını da karşılayacak ve kaçan topların da alınması için bir kişiyi görevlendirecektir.

Gazoz Ligi Örnek gözlemci raporu

Esame listesini indirmek için tıklayınız

FİKSTÜR ve PUANLAMA

–         Fikstür

Gazoz Ligi normal lig ve play-off olmak üzere 2 aşamadan oluşur. Normal Lig sezonu her takımın birbirleriyle ikişer maç yapmalarının ardından sona erer. Normal lig fikstürün tamamı lig öncesi çekilerek ilan edilir.

Gazoz ligin de maç günleri, maç saatleri ve puanlama sistemi belirlenerek gazozligi.com sitesi üzerinden ilan edilir ve bir değişiklik gerektirecek yeni bir “devrimci durum olmadan” değişmez.

–         Puanlama

Galibiyet için 3, beraberlik için 1, mağlubiyet için 0 puan şeklindedir. Lig sezonu sonunda aynı puanda olan takımlardan CentilmenLİG puanı düşük olan takım üstte yer alır. CentilmenLİG puanında eşitlik varsa lig sezonu içerisinde kendi aralarında yaptığı maçlarda ikili averajda galip olanı sıralamada üste geçer. İki takımın kendi aralarında yaptığı maçların ikili averajında eşitlik varsa, sıralamada üstte yer alacak ekibi genel averaj belirler. Genel averajların da eşit olması halinde attığı gol sayısı daha fazla olan takım öne geçer. Eşitliğin hiçbir türlü bozulamaması halinde ise kura çekilir. Üçlü puan durumu eşitliğinde ise takımlar CentilmenLİG puanı düşük olandan yüksek olana doğru sıralanır. Eğer bu üç takımdan üçü birden aynı CentilmenLİG puanına sahipse 3 takımın kendi aralarında oynadığı maçlarda topladığı puanlar hesaplanarak sıralama yapılır. Eğer bu üç takımdan ikisi aynı CentilmenLİG puanına sahipse, önce ikili averaja bakılarak yukarıda yazan prosedür uygulanır.

–         Maç saati değiştirme

Her takım, haklı bir gerekçe sahibi olmak koşuluyla bir sezonda en fazla dört (4) defa olmak üzere maç saati değiştirme talebinde bulunma hakkına sahiptir. Yine her takım bir sezonda en fazla iki (2) maçının ertelenmesini talep edebilir. Bu taleplerin uygunluğuna yürütücü kurul karar verir. Maç saati değişimi ricası talep eden takımın Kaptanlar Grubu mail grubuna en geç pazar günü 21:00′a kadar attıkları mail ya da telefonla ulaşmaları durumunda geçerli olur. Talebi değerlendiren yönetim en geç Pazartesi 19:00′a kadar ilgili takımların değiştirmek istedikleri saatte maçı olan kaptanlarla görüşür ve uygun bulunduğu takdirde maç saati değişir. Talebin kabul veya reddedildiği Pazartesi günü ilgili takımlara telefon ve mail yoluyla haber verilir.

LİG YAPISI

Gazoz Ligi’nde 16 takım bulunur. Lig aşamasında her takım birbirleriyle ikişer maç yapar. 30 haftalık Lig aşamasının bitiminde 16 takım da play-off turuna katılmaya hak kazanır (Centilmenlig sonuncusu takımın Centilmenlig Puanı 100 ve üzerinde olursa şampiyon olma ihtimali olmayacaktır. Centilmenlig sonuncu takım yine de play-off gruplarında yer alacaktır. Centilmenlig sonuncusu takımın lay-off maçlarına çıkmaması durumunda bir sonraki sezon Gazoz Liginden ihraç edilecektir). 2018-2019 sezonunda play-off turu 4 gruptan oluşacaktır. Normal sezondaki puan durumu ve Centilmenlig sıralamasına göre 16 takım 4 torbaya ayrılacaktır.

Torba: Normal sezonda puan sıralamasında 1 ve 4 arasında olanlar

Torba: Normal sezonda puan sıralamasında 5 ve 8 arasında olanlar

Torba: Normal sezonda puan sıralamasında 9 ve 12 arasında olanlar

Torba: Normal sezonda puan sıralamasında 13 ve 16 arasında olanlar

Normal sezonu Centilmenlig 1. olarak bitiren takım (normal sezonu ilk 4 takım arasında bitirmiş sayılacaktır) 1. torbadan play-off gruplarına girmeye hak kazanacaktır.

her torbadan gelecek bir takım ile 4 takımlı 4 grup oluşturulacaktır. Grup maçları tek devreli lig usulüne göre 3 maç üzerinden oynanacaktır. 3. maçlar sonunda grubunu ilk 2 sırada bitiren 8 takım çeyrek final maçlarını oynamaya hak kazanacaktır.

Çeyrek final eşleşmeleri: 4 grubun birincisi ve aynı grupta yer alan takımlar birbirleri ile karşılaşmayacaklardır. Grup birincileri ile grup ikincilerinin karşılacağı şekilde kura çekimi yapılacaktır.

Yarı Finale kalan son 4 takımın eşleşmeleri tekrar kura ile belirlenecektir.

Çeyrek Final ve Yarın Final maçları çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktır. 3.lük ve Final maçı tek maç üzerinden oynanacaktır.

Çift ayaklı maçlarda, iki maç da berabere bitmiş ya da her iki takım aynı averaj farklarıyla birer maç kazanmışsa, ikinci maçın bitiminin ardından 15 dakikalık tek uzatma devresi oynanır. Eşitlik bozulmazsa penaltı atışları uygulanır. Penaltı atışları maçın son düdüğü ile sahada yer alan oyuncularla gerçekleştirilir. 3.lük ve Final maçında da aynı kurallar uygulanır.

Final maçını kazanan takım LİG ŞAMPİYONU olarak adlandırılır

Normal Sezon 1.si ve Lig Şampiyonu Süper Kupa oynar.

–         Penaltı atışları

Öncelikle 5′li penaltı atışlarına geçilir. 5′li penaltı atışları sonucunda eşitlik bozulmazsa seri penaltı atışlarına devam edilir. Seri penaltı atışlarında eğer gerek kalırsa tüm takım oyuncularının kaleci dahil olmak üzere atış yapması zorunludur. Tüm takım oyuncuları atış kullandıktan sonra sıra yeniden başa döner.

CEZALAR

Gazoz ligi’nin cezalara bakış açısı şu şekildedir:

 Rakibine kasti olumsuz söz ve eylemlerde bulunmak, cinsiyetçi ifade ve küfürler etmek, dürüst oyun düsturuna halel getirecek söz ve fiil içinde olmak, gazoz liginin yukarıda tarif edilen “ruhuna aykırı” hareketlerde bulunmak, söz üretmek, kendini profesyonel topçu, ligi de endüstriyel futbol arenası zannetmek, kadrosunda olmayan oyuncu oynatmak v.b hallerdir.

Bu olumsuz hallerde bulunan oyuncular oyundan ihraç edilir. Gerektiği hallerde ligden de ihraç edilme hakkı saklıdır. Bu konuda takım kağtanlarına ciddi görev ve sorumluklar düşerken, takımların tesis edilmesi esnasında oyuncu seçiminde “konsept”  ve “bağlam” bahsine gösterilecek özen oranında bu sorunların yaşanmama ihtimali de yükselecektir.

Saha dışında yaşanacak olaylarla ilgili olarak her takım kendi taraftarından sorumlu tutulacaktır.

Ceza verme yetkisi Yürütücü Kuruldadır. Cezalar hakem raporu, gözlemci raporu ve gerekliyse muhataplardan savunma alınarak verilir. Cezalar 2018-2019 sezonunun başında belirlenen ve tüm takımlara açıklanan “Gazoz Ligi Disiplin Cezaları Yönetmeliği”ne göre verilecektir.

Maç içerisinde görülen kırmızı kartlar ya da hakem/gözlemci raporu doğrultusunda disiplin kuruluna sevk edilen oyuncularla ilgili karar en geç 10 gün içerisinde açıklanacaktır. Karar aşamasında (10 gün içerisinde)konu ile ilgili savunma yapmayan takım/oyuncu olursa kararı kabul etmiş sayılacaktır.  Gazoz Liginde Disiplin Kurulu Yürütücü Kurul Üyelerinden oluşmaktadır.

–         Sarı kart cezası:

Toplamda 2 defa sarı kart gören oyuncu, 2. sarı kartını gördüğü maçı takip eden ilk maçta oynamama cezası alır. Oyuncu maçta oynamamakla cezası son bulur, cezanın bitiminden sonra sarı kart sayacı yeniden işlemeye başlar. Sarı kart sayacı play-off’lara da taşınır. Play-off’larda da kural değişmez. Yarı final ilk maçı birlikte sarı kart sayacı sıfırlanır.

–         Kırmızı kart cezası:

Bir maç içinde ikinci sarı karttan, kırmızı kart gören gören oyuncu, bir sonraki maçta oynamama cezası alır. Bu şekilde alınan maç oynamama cezası kart sayacını sıfırlamaz. Direkt olarak kırmızı kart gösterilen oyuncunun cezası, hakemin raporu doğrultusunda yürütücü kurul tarafından belirlenir. Futbolun ruhuna, oyunun akışına, vicdana, etiğe aykırı her davranış “Gazoz Ligi Disiplin Cezaları Yönetmeliği”ne göre en ağır şekilde cezalandırılır.

–         Hükmen mağlubiyetin tabloya yansıması

Hükmen mağlup olan takım, 3-0 mağlup olmuş sayılır. Hükmen mağlubiyet kararı verilmesi durumunda o maçta hükmen yenilen takımın gol ve asist istatistikleri geçerliliğini yitirir. Diğer takımın istatistikleri ise kayda geçer. Hükmen mağlubiyette, galip gelen takım üçten daha fazla gol atmışsa, maç hükmen galip gelen takımın attığı gol sayısıyla tescil edilir. Örnekle açıklamak gerekirse, 4-2 önde olan hükmen galip ilan edildiğinde, maç 4-0 olarak tescillenir.

–          Uyarı cezası ve İhraç

1- Bir oyuncunun ya da takımın, maç içerisinde devamlılık arz eden şekilde, oyunu çirkinleştirmeye, normal kabul edilemeyecek sertlikte oynamaya, rakiplerine karşı fair-play’e ve centilmenliğe aykırı davranışları saha kenarında bulunan yetkili kişilerce ya da hakemlerce tespit edilirse, hakem raporu doğrultusunda CentilmenLİG’e yansıyacak şekilde ceza verilir. Cezanın aynı oyuncu ya da bir takım arkadaşı tarafından ligin genel centilmenlik kurallarını bozacak şekilde tekrarlanması halinde oyuncular ya da tüm takımın ligden ihraç hakkı lig yönetimindedir. Bir takımın ihracı halinde o takımın tüm oyuncuları da ligden ihraç olmuş sayılır. Takım arkadaşlarının cezalarıyla birlikte takımının ihracı dolayısıyla lig dışı kalan oyuncuların bir daha ligin başka bir takımında oynamaları lig yönetiminin onayına bağlıdır.

2- Saha içindeki anlaşmazlığı, spor tesisleri bünyesinde, aktif bir şekilde sözlü ve fiziksel şiddet uygulayarak devam ettiren takım ve oyuncular ligden ihraç edilir.

3- Gazoz Ligi oyuncu kriterlerine aykırı olan nitelikteki bir oyuncuyu sahaya süren takımlar hükmen mağlup sayılır.

4- Bir takımın seyircisinin sahaya müdahalesi ve saha dışında çıkarttığı problemlerden takım sorumludur. Yürütücü Kurul takımı cezalandırma hakkını saklı tutar.

5- İhraç kararına yönelik bir itiraz yapılamaz. Gazoz Ligi’nden ihraç edilen takımın o ana kadar maç yaptığı bütün rakipleri hükmen galip sayılırlar. İhraçtan sonra o takımla karşılaşacak takımlar ve ihraç olan takımın ceza aldığı maçtaki rakibi de hükmen galip sayılırlar.

ÖDÜLLER

–         Takım Ödülleri

Gazoz Ligi’ni final ve 3.’lük maçının ardından ilk 3 sırada bitiren takımlar kupa ve madalya almaya hak kazanırlar.

En centilmen takım ödülü; Lig sonunda CentilmenLİG lideri takıma verilir.

–         Bireysel Ödüller

Gol Kralı: Normal lig sezonunda (play-off’lar hariç) en çok gol atan oyuncu gol kralı olur.

Asist Kralı: Normal lig sezonunda (play-off’lar hariç) en çok asist yapan oyuncu asist kralı olur.

Yılın Hocası:

Yılın En Değerli Oyuncusu: Organizasyon komitesi tarafından seçilecek, ve tüm sezon üstün performans göstermiş oyuncu kazanır.

Altın 11: Sezon içerisinde gözlemci ve organizasyon komitesi raporları tarafından belirlenecektir.

Gümüş 11: Sezon içerisinde gözlemci ve organizasyon komitesi raporları tarafından belirlenecektir.

Ayrıca seçilen Altın 11 içerisinden En iyi kaleci, En iyi defans oyuncu ve en iyi orta saha oyuncusu belirlenecektir.