Manifesto

1- Gazoz ligi amatör ruhu ön planda tutan, öncelikle futbol tutkusunu ve tutkunlarını bir araya getiren “alternatif futbol” organizasyondur. Bu Lig için ter dökecek her birey “amatör” olmalıdır. Ancak hayata dair eşitlik adalet gibi meselelere “profesyonel” özlemlere haiz olmak konusunda bir sınırlandırmamız olamaz. Hatta bu konu da özendirici olmayı isteyen bir ruh halini tahkim etmek yer yer zorlamak ligin alamet-i farikalarındandır.

2- Aktif lisanslı oyuncu oynatmak konusunda gazoz ligi olumlu bir eğilim taşımamaktadır. daha çok “mahalle futbolu” ruhunun modern versiyonunu inşa etme çabasını gösterir. Dolayısıyla “senin oyuncun da öyle diyor” dendiğinde “ama hakem var” demez, hatta “oyuncun öyle diyor”a sonsuz bir güven duyar.

3- Gazoz ligi gazozuna oynar ama futbol oynar, ciddiyeti ve tutkuyu harmanlayan bir varoluş olarak görür futbolu rakibine çelme takmaz sakatlamaya yol açabilecek her türlü ihtimali özenle dışlar gerektiğinde kendinden güçlü olan takıma karşı diklenmeyi ezilenlerin ahlakı indinde yapar öfkeyi de hüznü de içinde, bazen kolektif olarak bazen bireysel ama agresyona mahal vermeden yaşar. Bilir ki orada yaşanan 60 dk dan ibaret olmayan bir hayatın zorunluluk alanları da vardır. Dolayısıyla hem “topunu oynar” hem arkadaşını kollar…

4- “Futbol borsada değil arsada güzel” sözünü şiar edinen gazoz ligi, hayatlarımız da bu şiarı doğru çıkartacak arsaların, teker teker “inşaat ya resulullah” zihniyeti ve siyaseti yoluyla nasıl yağmalandığının da bilincinde bir şekilde “ayağını halıya” basar.

5- Gazoz ligi endüstriyel futbola, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, her türlü nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı olmayı bir varlık sebebi olarak görür, bu konuda da tavizsizdir.

6- Gazoz ligi açısından hakemlik mevzusu biraz farklıdır, hakemi ve hakemliği büyük usta “Eduardo Galeano”ya ithafen “kara gömlekli tiranlar” olarak değil birer kolaylaştırıcı olarak görür. İtiraz etmez, oyununa bakar, süper lig ağzıyla konuşanın ağzına organik pul biber sürer “hakemler hakkında konuşmam ben ama” diye başlayan kolpacı samimiyetsiz cümlelere fena halde ayardır bu anlamda dayanışmayı, paylaşmayı, velhasıl takım olmayı en değerli varlığı olarak görür. Çünkü bilir ki, “bireysel olarak ne kadar iyi olursak olalım, iyi bir takımımız yoksa mantarlarız!”

7- Gazoz ligi kazanmayı ve kaybetmeyi ya da hayatlarımızda bazen hakim olan eşitlik misali beraberliği olağan sonuçlar ve haller olarak görür. Mağlubiyete öfkelenmez, üzülür. Galibiyetle coşar ama bunu mağlup olanı ötekileştirmeden yapar. Oyun’a tutkuyla bağlıdır. “Hava çok soğuk, bu gün maç mı olur” demez, diyenden de çok haz etmez. Rakip ile temas eder, tensel temasa önem verir, bazen çeker ama önünde giden oyuncuya tekme atmaz. Korakor da oynar, faulun “ahlaklısını” yapar, terini topa akıtır, çocuklaşır ama çirkinleşmez. Hayatın ve sokağın terbiyesini bilir, rakibini “rakip” olarak değil yoldaşı, arkadaşı olarak görür.

8- Gazoz ligi farklılıklarla bir arada durmayı bilir. Çoğunlukçuluğu değil, çoğulculuğu esas görür. Sahada oyunu ciddiye alır, gereğini yapar, yeteneği ve gücü kadar emeğini koyar, “emeğin” değerini ve önemini hem sahada hem hayatta iyi bilir… Bu yüzden de, ne aşırı gururlanır ne de kendini aşağılar. Sahada egolarına teslim olmaz, manasız hoyratlıklara müsaade etmez, farklı hallerin bir aradalığının değerini bilir mermer değil mozaikten yanadır dolayısıyla futbol sahasını kendine dar etmez.

9- Gazoz ligi muhabbetle keyifle yürür; ama disiplini veridir demokratik katılımı doğrudan demokrasiyi tüm karar alma süreçlerinde işletir, başka türlü bir hayatın topa vuruşudur biraz.

10- Gazoz ligin de her takımın bir “konsepti” bir “bağlamı” olmalıdır. Bu konuda Lig “seçkinci” değildir; ancak “seçicidir”. Bu konseptin Lig’in ruhuna olan uygunluğu önemli bir kolaylaştırıcı ve ayırım noktasıdır da.

11- Gazoz ligi takımlarının bir ismi, iki forması, saha içinde 11 kişi, toplamda 40 kişiden oluşan kadroları olmalıdır. “Bugün eksik kaldık, formayı çaktırmadan bizim bi arkadaşa verelim” ciddiyetsizliğine girmez. Girer ise; lig organizasyonu affetmez. Kadroya iki tane de mahalleden şahane topçu koyalım play-off larda oynatırız gibi çakallıklara yer yoktur hatta liste de olmayan bir oyuncuyu oynatma gayreti tarihinde görülmemiştir görülmeyecektir de

12- Gazoz Lig’inin kolaylaştırıcısı her takımın kaptanlarından oluşan kaptanlar grubu ligin bir nevi yürütmesi vazifesini görür bir gazoz ligi meclisi olarak ta görebileceğimiz bu kurulun haricinde 7 kişiden oluşan bir “Yürütücü Kurul” vardır. Yeri geldiğinde bu kurul kaptanlar grubu tarafından değiştirilebilir.

13- Gazoz Ligi takımları, ligin sorunsuz ilerlemesi için BAY olduğu hafta Lig maçlarına en az 3 gözlemci göndermeyi kabul eder. Ama arzu edilen gözlemci takımın tamamının tribünlerde yerini almasıdır.

Gazoz liginde bulunan her özne gazoz ligi manifestosunu okumuş ve kabul etmiş sayılır.